Bu sitenin tüm özelliklerini kullanabilmek için lütfen daha yeni bir tarayıcı yükleyiniz

Protez Grubu

Protezler; bacak veya ayağın kazalar, tümörler, damar hastalıkları ve diyabet gibi nedenlerle kaybedilmesi sonucunda bireylerin yürüme ve günlük aktivitelerini gerçekleştirmesi için dıştan kullanılan yapay uzuvlardır. Amputasyon sonrası kalan vücut parçasına 'güdük' denilir.

Kişi için uygun olan protezin belirlenmesinde bazı özellikler değerlendirilir. Bunlar kişinin yaşı, çalışma ve aktivite düzeyi ile güdük adı verilen vücuttaki kalan kısmın durumudur. Elbette kişinin fiziksel ve psikolojik durumu da önemlidir. Sosyal Güvenlik Kurumu hastalara uygun olan protezin bir raporla belirlenmesi durumunda protez ödemelerini yapmaktadır. Ayrıca kaza sonrası durumlarda iş kazalarında işveren veya trafik kazasında trafik ve kasko sigortaları da protez ödemelerini yapmaktadır.

Kaybedilen bacak ve eklem seviyesine göre protezler isimlendirilir. Kalça ekleminden olan kayıplarda tüm bacak yoktur ve bunlarda kalça dezartikülasyon protezleri kullanılır. Diz eklemi üzerindekilere dizüstü, diz seviyesinden olanlara diz dezartikülasyonu, diz altından olanlara dizaltı ve ayak seviyesinden olanlara da ayak protezleri denilir..
www.yesilbursaortopedi.com ©